W swoich pracach wykorzystuję wiele różnych materiałów. W większości są to metale, ale także każdy materiał, z którego można stworzyć zamknięte ogniwo, konieczną wstawkę konstrukcyjną albo element zapięcia. Ten mały przewodnik pokrótce opisuje zastosowanie poszczególnych materiałów, pracochłonność, kwestię jakości i starzenia się, a także sprawy zdrowotne - uczuleń i alergii.:

Materiały podstawowe:

Magnal - twardy stop glinu i magnezu - jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów, głównie ze względu na zalety przy tworzeniu większych projektów.

+jest lekki, co pozwala na tworzenie dużych projektów i swobodne stosowanie gęstych splotów, które łatwo nosić, gdyż ciężar nie stanowi utrudnienia.

+jest bardzo czysty chemicznie, co czyni go dość hipoalergicznym, nawet bardziej od złota i niektórych stopów srebra, a zdecydowanie bardziej hipoalergicznym od stali nierdzewnej.

+dostosowuje się szybko do ciepłoty ciała, co zwieksza komfort noszenia.

+jest umiarkowanie łatwy w obróbce, co zmniejsza koszty i cenę końcowego produktu.

Dostępny w czterech wariantach:

Podstawowy - naturalnie jest jasny,srebrzysty i bardzo błyszczący. W miarę upływu czasu pokrywa się patyną w kolorze srebrzysto-szarym. Upodabnia go to w wyglądzie do stali nierdzewnej, przy tym brak mu wad stali nierdzewnej - dużego ciężaru i ryzyka uczulenia ze względu na obecność niklu. Dzięki temu alergicy mogą nosić metal, który wygląda jak stal, a nie uczula. Wygląd patyny bardzo łatwo odswieżyć, poprzez umycie rzeczy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Materiał ładnie się starzeje, zaś wygląd upodobniający go do stali szczególnie podoba się mężczyznom. Koszt bazowy.

Z warstwą ochronną, matowy - twarda warstwa ochronna tlenku metalu zapobiega powstawaniu patyny i pozwala zachować srebrzysty, matowy wygląd. Nieznacznie zwiększa koszt.

Z warstwą ochronną, błyszczący - twarda warstwa ochronna tlenku jest dodatkowo polerowana, co pozwala zachować jasnosrebrzystą i bardzo błyszczącą powierzchnię. Nieco zwiększa koszt. Z warstwą ochronną, barwioną - twarda warstwa ochtonna tlenku może zostać zabarwiona na prawie dowolny i bardzo trwały kolor. Warto pamiętać, że powłoka nie jest niezniszczalna, i mocne pocieranie o bardzo twarde materiały może ją uszkodzić. Zwykłe użytkowanie gwarantuje zachowanie koloru. Nieco zwiększa koszt.

Stal - różne rodzaje stali są wykorzystywane głównie dla nadania pewnego ciężaru, albo wytrzymałości.

Rzadko kiedy wykorzystuję stal do stworzenia całego przedmiotu, zazwyczaj są to wstawki lub mieszanie materiałów pół na pół. Niegdyś częście wykorzystywałem stal do tworzenia wytrzymałych, lecz cieżkich kolczug treningowych dla osób ćwiczących szermierkę lub zajmujących się odtwórstwem historycznym. Oczywiście niektórym podoba się sam fakt, że coś jest wykonane ze stali, i czują wagę przedmiotu. Zamawianie wykonania ze stali nawet większych bransolet o gęstych splotach, warto wcześniej przemyśleć.

Mosiądz - ciężki stop miedzi i cynku o żółtopomarańczowej barwie i początkowo błyszczącej powierzchni.

Z racji ciężaru i barwy, niektóre stopy (z dodatkiem cyny) mogą imitować wygląd złota, co bywało wykorzystywane przez rzemieślników już od antycznych czasów. Mosiądz dość szybko pokrywa się warstwą ciemnożółtej patyny, której wygląd może się podobać. Jeśli nie - to dla zachowania połysku trzeba się pogodzić z koniecznością regularnego czyszczenia powierzchni. Większość stopów mosiądzu zawiera też niewielkie ilości niklu a często znaczne ilości ołowiu, więc jest to zły wybór dla osób uczulonych lub wrażliwych na metale.

Brąz - twardy stop miedzi,cyny i czasem innych metali.Ma miedzianobrązową barwe i początkowo błyszcąca powierzchnię.

Stop ma długą historyczną tradycję wykorzystywania w sztuce użytkowej. Niestety z czasem pokrywa się bardzo ciemną patyną, i trzeba mieć świadomość pogodzenia się z wyglądem albo regularnym czyszczeniem powierzchni.

Miedź - metal o czerwonobrązowej barwie, początkowo jasny i błyszczący, składnik wielu stopów metali.

Miedź była używana do wyrobu biżuterii od wielu tysięcy lat. Niestety dość szybko ciemnieje a następnie stopniowo pokrywa się brązowo-zielonkawą patyną. Po utracie pierwotnego połysku należy ją więc regularnie czyścić i ewentualnie polerować. Metal ten ma swój urok i licznych wielbicieli, aczkolwiek jest to materiał na specyficzne zamówienia, stosowany dla uzyskania konkretnego efektu.

EPDM - twarde, wytrzymałe i rozciągliwe nowoczesne tworzywo, poddające się barwieniu.

Hipoalergiczne (bez lateksu). Dzięki ogniwom z tego materiału możliwe jest stworzenie wszelkich projektów bez zapięć.

Materiały zaawansowane:

Tytan - lekki i bardzo wytrzymały metal, trudny w obróbce, w stanie naturalnym - szarosrebrzysty i lekko błyszczący.

Możliwy do barwienia, choć wtedy powierzchnia może odznaczać się pięknymi acz nieco zmiennymi refleksami. Bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz te wynikłe ze zwykłego, nawet bardzo intensywnego użytkowania. Ze względu na trudność obróbki, ale i trwałość i futurystyczne skojarzenia, jest to materiał dla wymagających osób. Dość hipoalergiczny.

Niob - najlepsze, co można zaoferować wśród metali nieszlachetnych.

Dość twardy, odporny na korozję i patynowanie, hipoalergiczny. W stanie naturalnym ma wygląd jasnoszary, z lekkim połyskiem, nieco przypominający stal. Jest zdatny do barwienia na różne kolory, aczkolwiek proces jest trudny i powierzchnia może przybierać różne stopnie intensywności nasycenia kolorem. Daje to efekt różnic kolorystycznych podobny do wywołanych refleksami światła, dość estetyczny aby się podobać. Trzeba mieć świadomość, że barwiony niob nigdy nie osiagnie jednolitego koloru powierzchni, i jeśli pożądany jest taki efekt, należy wybrać inny materiał.

Stal nierdzewna - stal z dodatkiem poprawiających jej właściwości metali - chromu, niklu, wanadu, manganu i innych.

Najczęściej o jasnej, szaro-srebrzystej i połyskliwej powierzchni. Często stosowana do wyrobu rozmaitych odlewów, zawieszek(charms), i innych półproduktów biżuteryjnych. Dość odporna na uszkodzenia i efekty użytkowania. Z racji na swój ciężar i trudność obróbki stosowana raczej do mniejszych projektów, lub razem z innymi metalami, albo do prostszych i mało gęstych splotów. Odporność nierdzewki ma swoją wadę - jest dość alergiczna i osoby uczulone na metale lub ogólnie o wrażliwej skórze powinny jej unikać.

Niemieckie srebro / srebro niklowe - historyczny stop, który nie ma nic wspólnego ze srebrem, choć nieco przypomina je z wyglądu.

To z tego stopu wykonana jest większość niedrogiej biżuterii określanej jako "srebrna". Znacznie od srebra tańsze i wolniej korodujące, ciemnieje później, niż stopy srebra. Niestety stop składa się z miedzi, cynku oraz niklu - co czyni go potencjalnie alergicznym dla wielu osób.

Przybliżona skala względna ciężaru materiałów :

EPDM ~ 1/2 Magnal Magnal = 1 Tytan ~ 2 Magnal Stal/Stal nierdzewna ~ 3x Magnal Mosiądz ~ 3,2 Magnal Niob ~ 3,2 Magnal Miedź ~ 3,3 Magnal Brąz ~ 3,3 Magnal Srebro ~ 4 Magnal Złoto ~ 7,2 Magnal